Letos (2019) je významným a velmi milým partnerem Městská část Praha 5, jmenovitě místostarosta pan Martin Slabý, kterému velmi děkujeme za osobní podporu a záštitu nad naší akcí.

Pan Slabý má k psům opravdu blízko – a dokonce se už několik let věnuje předvýchově asistenčních psů. Požádali jsme ho proto o krátký rozhovor na toto téma.

Pane místostarosto, jak dlouho se této předvýchově věnujete?
Prvního pejska na rok do předvýchovy jsem si vzal na podzim roku 2017. Jednalo se o labradoří sourozence Yukona a Yasminu, kdy holčičku Yasminu měl v předvýchově bývalý pan starosta, a já si vzal malého černého ďábla Yukona 🙂

Yukon a Yasmina

Jak vás to vůbec napadlo?
Mám své dva zlaté retrívry. Mám moc rád zvířata, a hlavně psy. Proto, když nás oslovilo Středisko výcviku vodících psů v Jinonicích s nabídkou vzít si do předvýchovy na jeden rok štěně, vůbec jsem neváhal! Ještě, když je to pro tak dobrou a užitečnou věc. Štěně do rodiny bylo i povyražení pro mé dva starší psy, našli v Yukonovi i Britovi nového kámoše a parťáka.

Představte nám prosím vašeho současného pejska…
Současný pejsek se jmenuje Brit, původně jsem si ho loni v říjnu vzal jen na hlídání na 20 dní, když jeho předvychovatelka byla na dovolené a neměla ho kam umístit. I poté jsme byli stále v kontaktu, až se rozho

Loučení s Yukonem

dla, že Brita nezvládá a má své psy, s kterými si Brit nerozumí. Nápad byl jasný… Brit mi už zůstal v předvýchově, prý nám to spolu šlo 🙂

Zpět k předvýchově – co přesně to obnáší? Předpokládám, že i nácvik běžných situací, jako jsou návštěvy veřejných míst, kaváren, MHD… Co vám z toho přijde nejtěžší?
Přesně, jak to stojí v manuálu předvychovatele: Budete to vy, kdo štěně naučí první kroky a základní prvky slušného chování doma, mezi lidmi, na ulici i při cestování. S vámi budou štěněčí mimina získávat první zkušenosti z velkého světa, aby se z nich stali zkušení mladí dorostenci, zvyklí na život ve městě se vším, co toto prostředí přináší. Výchova štěněte budoucího vodicího psa se příliš neliší od výchovy každého městského psa. Jsou nějaké rozdíly a zásady, které jsou důležité, ale nejsou nesplnitelné. Středisko výcviku vodících psů je vám vždy plně k dispozici a rádi vám se vším poradí.

Podle mě je hrozně těžké se s tím pejskem zhruba po roce rozloučit – jak tohle snášíte? Nechtěl jste si ho nechat napořád?
Yukon byl můj první pejsek na předvýchovu. No, co vám budu povídat… Nebylo to vůbec jednoduché se rozloučit, za rok se z nás stali parťáci a stal se členem naší rodiny, i na radnici byl Yukon velmi oblíbený. Člověk si musí pořád opakovat, že mu nic zlého nehrozí a že je to pro dobrou věc. A Yukon se svého poslání ujal velmi svědomitě. Jsem na něj pyšný.

Děkujeme za rozhovor.

Pan místostarosta bude osobně přítomen i na naší akci, takže se ho můžete případně zeptat na další podrobnosti a zkušenosti.

 

Pan Slabý jde s Yukonem do Střediska výcviku vodicích psů